SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
IK Lågan Hörby
Handboll

Säsongen 23/24
2023-09-15 15:30

Hej föräldrar och pågar!

 

 

Välkomna till en ny säsong!

 

 

Pågarna kommer att spela seriespel i P19 Syd nivå 2 med förstärkning från spelare (födda 04-06) från Herrar Utvecklingslaget. HU-spelarna spelar i första hand seriespel i Herrar Syd 4.

 

 

 

För att ge pågarna en möjlighet att spela ungdomshandboll med medspelare och motståndare i samma ålder kommer klubben att skriva ett samverkansavtal med HK Eslöv P07/08. Det innebär att de pågar som vill kommer att kunna träna, spela USM P16, cuper P16 och/eller seriespel P15 Syd tillsamman med Eslövs P07/08 samtidigt som de tränar och spelar seriespel i IK Lågan.

För att spelarna ska bli ”samspelta” planeras en gemensam träning i veckan, i första hand i Eslöv. Veckodag är ännu inte bestämd. Vår tränare Jennifer kommer att vara med vid gemensamma träningar och matcher.

 

USM steg 1 spelas i Eslöv 21-22 oktober

 

Eslöv har ett lag anmält i P16 i Skadevi Handbollscup i Skövde 3-5 november

 

Eslöv har ett serielag anmält i P15 Syd med dispens för sina två 07:or. Två utespelare och en målvakt med dispens får vara samtidigt på plan. Det är i nuläget oklart hur många dispenser vi totalt kan få.

 

Samverkansavtalet är ett erbjudande och inte bindande för spelarna. Det innebär inga krav på träning eller matchdeltagande. Vill man spela seriespel, men inte USM eller cuper med Eslöv, eller enbart USM och/eller cuper, så går det bra. Om er påg är osäker på samarbetet med Eslöv, så är det enklare att ingå i samverkansavtalet nu än att bli tillagd senare.

Om er påg absolut inte vill vara med i samverkansavtalet, så meddela mig så fort som möjligt.

 

Jag vill också att alla (även ni som lämnat muntliga besked) mailar mig och lämnar besked kring om er påg vill spela med Eslöv i

USM P16

Skadevi Handollscup P16

Seriespel i P15

 

 

 

Seriematcherna som finns inlagda på hemsidan och i Profixio ändras fortfarande

De närmst kommande matcherna stämmer

Tisdag 19 september 19:00 i Malmö

Lördag 7 oktober 13:00 i Karlskrona

Måndag 16 oktober 20:00 i Vinslöv

 

Liksom tidigare hjälps vi åt med körningar till matcherna. Om ni inte kan köra, så ordnar ni själva plats till er påg i någon annans bil. Kom ihåg att skriva i kallelsen vem han ska åka med. Handbollsförbundet och IK Lågan har en stark rekommendation att tränare INTE ska köra till och från matcher, ur en säkerhetsaspekt. Vi hjälps åt med att ordna detta!

 

 

 

Pågarna har en gemensam sms-grupp via Sportadmin och en Messengergrupp. När de inte kan träna så meddelar de det i någon av grupperna - bra om de skriver varför (sjuk, skadad, bortrest, tokmycket i skolan).

Om de blir sjuka inför en match ring mig eller Jennifer

 

 

 

Pågarna förväntas träna fysik/styrka minst två gånger i veckan; på måndagar hos Emelie och en gång på egen hand. Emelie lägger ut passen i Messengergruppen. Om de vill träna fysik/styrka oftare, så pratar de med Emelie eller Jennifer.

Det är samtidigt viktigt att de har någon träningsfri återhämtningsdag varje vecka.

 

 

 

Cilla, Peter och Sofie fortsätter som funktionärer och hjälps åt med de sju hemmamatcherna

Veronika fortsätter som kioskansvarig och gör ett schema när hon fått veta vilka pass vi får

Matchvärdsschema kommer när matchschemat är mer pålitligt

 

Via klubben säljs Newbody (höst) och Bingolotter (jul). Jag återkommer när jag vet om vi även ska sälja Bingolottojulkalendrar

 

För att få pengar till cuper behöver vi fler sätt att fylla på lagkassan

En påminnelse om att ni registrerar er i Sponsorhuset och väljer IK Lågan P07/08. När ni handlar på nätet via Sponsorhuset kommer en ”provision” att gå till lagkassan

Förhoppningsvis kommer pågarna fortsatt att kunna få uppdrag i samband med kommunens arrangemang

Kanske vi fortsatt får möjlighet att sälja potatis. Pågarna är tillräckligt gamla och en del har EPA, så tanken är att de kan ordna de mesta själva, men det behövs någon förälder som är huvudansvarig – VEM kan tänka sig det?

 

Prague Handball Cup nämndes som ett cupalternativ om det finns intresse och om det går att få tillräckligt många spelare till ett lag. Cupen spelas 28 mars till 1 april

 

 

Vid tangenterna

LagledarLinda

 


Nyhetsarkiv
Matchvärdar 23/242023-09-22 21:34
Snart matchstart2023-09-19 18:44
Träningshelg2023-09-17 13:37
Ny instagram2023-09-17 13:35
Säsongen 23/242023-09-15 15:30
Säsongsstart2023-09-08 17:30
Match2023-05-14 12:34
Gran Canaria2023-05-13 11:52
Matchvärd 2022-12-04 08:00
Kontaktuppgifter2021-11-13 12:28
 
Facebook
Huvudsponsorer
Folkspel
Gräsroten
Sponsorhuset